Konieczne akcesoria do fotografii kulinarnej

Rekwizyty do fotografii kulinarnej

Oto akcesoria do fotografii kulinarnej, które poprawią Twoje zdjęcia kulinarne i ułatwią Ci życie. Sprawdź w co powinnaś się koniecznie zaopatrzyć! Wiem, że nie trzeba wydawać fortuny na drogie rekwizyty i sprzęt studyjny, żeby zrobić naprawdę dobre zdjęcia. Wystarczy kilka elementów, które spowodują, że Twoje zdjęcia będą się wyróżniały i będą naprawdę dobre. Możliwe, że masz już wszystkie te rekwizyty do fotografii kulinarnej w Twojej kuchni!

1. Ściereczki lub papier do pieczenia

Ze wszystkich rekwizytów do fotografii jedzenia najczęściej używam ściereczek w neutralnych kolorach lub papieru do pieczenia. Zobaczysz to na moich zdjęciach pod szklankami, na wierzchu i pod talerzami, wyłożonymi tacami i naczyniami do pieczenia oraz używanymi zamiast serwetek. To łatwy sposób na dodanie tekstury, warstw i głębi zdjęcia. Jeśli nie masz, koniecznie zaopatrz się w 3-4 ściereczki jasne i ciemne oraz papier do pieczenia.

akcesoria do fotografii kulinarnej

2 Kapsle do piwa i korki

Trzymam je w małym pojemniku z drobnymi rekwizytami do fotografii żywności i często po nie sięgam. Kilka porozrzucanych kapsli piwa świetnie sprawdza się w przypadku swobodnych ujęć barowego lub pikantnego jedzenia. Pomagają stworzyć wrażenie, że posiłek jest zjadany, a nie tylko prezentowany.

3 Pieprz, gruba sól i zioła

Świeżo mielony pieprz jest moim drugim najczęściej używanym rekwizytem do fotografii żywności. Posypuję trochę na wierzch potrawy, ale także w tle. Jest subtelny. Bez niego wydaje mi się, że moim zdjęciom czegoś brakuje… Po prostu dopełnia zdjęcie ostrych, wytrawnych potraw. Tak samo stosuję sól lub zioła.

4 Małe miseczki i spodki

Małe miski i spodki są świetnymi rekwizytami do fotografowania potraw i prawdopodobnie masz już ich kilka w domu, na pewno będą dostępne także w restauracjach. Pięknie dopełniają fotografię, tworzą warstwy na zdjęciu i służą do prezentacji sosów, polewy, czy innych dodatków takich jak orzechy, nasiona, a nawet płatków soli morskiej.

dodatki-do-fotografii-kulinarnej

5 Cytryny i limonki

Cytryny i limonki to prosty rekwizyt do fotografii żywności, który dodaje odrobinę koloru i pomaga pokazać, jak będzie smakować danie. Spróbuj pokroić je na różne sposoby, aby uzyskać wygląd „posiłku w toku” lub dodaj plasterek do szklanki wody.

fotografia kulinarna
fotografia kulinarna

6 Gazety i kartki np. z nutami

Nieczęsto widzisz gazety używane jako akcesoria do fotografii kulinarnej, ale naprawdę robią robotę w fotografii streetowej np. z frytkam lub tzw. fish and chips. Świetnie wyglądają z kawą i ciastem, czy przy porannej scenie śniadaniowej! Ja lubię używać kart z nutami, dodają do całości odrobinę poezji 🙂

7 Spryskiwacz

Spryskiwacz to must have każdego fotografa kulinarnego! I mimo, że nie umieszczamy go na zdjęciu, wrzucam go do tego zestawienia, bo bez niego drinki, butelki piwa czy owoce nie mają wyrazu. Jeśli chcemy dodać chłodu, świeżości, soczystości dobrze jest spryskać produkt zimną wodą, która osiądzie na butelce lub owocach. Od razu + 10 do lepszego zdjęcia! Szczególnie latem, kiedy jest gorąco, a my jesteśmy spragnieni takie soczyste zdjęcia robią robotę! Aż chce się sięgnąć po ten chłodny napój!

8 Małe łyżeczki i widelczyki

Małe łyżeczki lub widelczyki świetnie sprawdzają się w połączeniu z małymi miseczkami lub talerzykami. Można umieścić je w misce lub nałożyć na nie trochę sosu i pozostawić je z boku miski, aby wyglądały na lekko niechlujne i naturalnie ułożone.

9 Butelki, buteleczki i słoiczki

Przy fotografowaniu większej sceny pod kątem 45 stopni czasami warto uzupełnić tło słoiczkami lub butelkami napełnionymi płynami lub składnikami dania. Niektóre dania wręcz można podać w słoiku, nadaje to fotografii swojskiego stylu. Butelki w tle ładnie uzupełniają całość i tworzą głębię zdjęcia.

rekwizyty fotografia kulinarna

10 Ręczniczki papierowe

Nie tylko do ogarnięcia całego bałaganu w kuchni, czy tle 😉 Ja często używam ręczników papierowych jako rekwizytów do fotografii jedzenia. Dobrze sprawdzają się w przypadkowych ujęciach zamiast serwetek. Czasami składam je starannie, a innym razem zgniatam, w zależności od klimatu sceny. Pomagają dodać głębi do zdjęcia, kiedy umieszczam je pod małymi miseczkami lub szklanymi naczyniami.

Mam nadzieję, że te 10 najlepszych rekwizytów do fotografii jedzenia pomogą zrobić Ci jeszcze lepsze zdjęcia na Twojego kulinarnego bloga, dla agencji marketingowej lub dla Twojego bezpośredniego klienta.

Napisz w komentarzu o swoich 10 najlepszych rekwizytów do fotografii jedzenia! Może coś się pokrywa z tego co Ci proponuje, a może Ty zainspirujesz mnie do tego!

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *