Bycie fit kosztuje. Mit czy prawda? - Zdrowy styl życia Stylowo i Zdrowo

Bycie fit kosztuje. Mit czy prawda?

Czy bycie fit jest drogie? Czy zdrowe odżywianie kosztuje majątek? Jaki jest koszt zdrowego śniadania lub obiadu w porównaniu do popularnego fast food’a? Na te pytania w artykule odpowie Agata Brańska – redaktorka bloga iKalkulator.pl, którą zaprosiłam do wpisu gościnnego.

Ile tak naprawdę kosztuje zdrowy tryb życia?

„Nie stać mnie na zdrowy tryb życia”, „Zdrowe jedzenie jest drogie” – to wymówki, które często padają z naszych ust, gdy mowa o zmianie nawyków żywieniowych. Żeby zadbać o kondycję fizyczną i zdrowie, wcale nie trzeba wydawać milionów. Przy odpowiednim planowaniu posiłków oraz zakupów, zdrowe odżywianie jest bardzo opłacalne, a ile tak naprawdę kosztuje zdrowy tryb życia w dużej mierze zależy od nas i naszych wyrafinowanych potrzeb.

Zobacz: Zdrowo i tanio, czyli jak robić zakupy, co wybierać żeby zdrowo i tanio zjeść?

Piramida zdrowego żywienia pokazuje, że podstawą naszej diety powinny być owoce i warzywa, a te nie są z reguły drogie, szczególnie w sezonie. Żeby nie wydawać wszystkiego na jedzenie, planuj swoje posiłki na cały tydzień. Na zakupy zawsze chodź najedzony i z listą zakupów. Warzywa i owoce kupuj w sezonie u lokalnych rolników i przechowuj w zamrażalniku lub zrób z nich przetwory. Zaplanuj sobie budżet na jedzenie i trzymaj się go – to podstawowa zasada. Dzięki tym sposobom finanse zawsze będziesz trzymać w ryzach i wszystkie koszty będziesz mieć pod kontrolą.

Jakie produkty kupować?

Zdrowa dieta to jak najmniej przetworzone produkty, najlepiej pochodzące od lokalnych rolników. Nie musisz bazować tylko na tych z oznaczeniem eko lub bio – zazwyczaj w supermarketach są one dużo droższe. Poszukaj lokalnych rolników, którzy również oferują produkty ekologiczne, często w dużo niższych cenach. Podstawą Twojej diety niech będą warzywa i owoce – wybieraj te dobrej jakości, sezonowe. Korzystaj także z mrożonek. W okresie jesienno-zimowym, kiedy wybór świeżych owoców i warzyw jest ograniczony, produkty mrożone są jak najbardziej wartościowym źródłem witamin. Wybieraj dobrej jakości tłuszcze, jedz kaszę.
Pamiętaj! Mięso nie powinno być podstawą Twojego żywienia, dlatego staraj się ograniczać jego ilość w codziennym jadłospisie. Dobrej jakości mięso jest dość drogie, więc jeśli chcesz zdrowiej jeść, a przy tym dbać o finanse, spożywaj je max. 2-3 razy w tygodniu. Oprócz tego jedz ryby i rośliny strączkowe, które są źródłem białka.

Zobacz: Jak jeść zdrowo i spędzać mało czasu w kuchni na gotowaniu?

zdrowe-zakupy-tanio

Jaki jest koszt zdrowego śniadania lub obiadu w porównaniu do popularnego fast food’a?

Poniżej znajdziesz zestawienie zawierające przykładowe śniadanie i obiad w wersji fit, a także kalkulacje, jak kosztowo prezentuje się stołowanie w popularnej sieci fast food.

Śniadanie w wersji fit – 2 jajka na miękko i pasta z awokado, ok. 450 kcal – cena: 6,4 zł

Składniki:
2 jajka – ok. 2 zł za 2 jajka z wolnego wybiegu
Składniki na pastę z awokado:
1/2 dojrzałego awokado – ok. 4 zł za sztukę, czyli 2 zł
sok z cytryny – ok. 1 zł za szt.
1/4 (ok. 40g) czerwonej papryki – ok. 2 zł za szt. (cena wzrasta w zależności od pory roku), czyli 0,5 zł.
mała cebulka dymka – ok. 2,5 zł za pęczek, czyli 0,7 zł
pieprz i sól – ok.0,2 zł

Śniadanie fast food – Kajzerka wieloziarnista z jajkiem, pieczarkami z topionym cheddarem, świeżą rukolą i sosem, 429 kcal – cena: 10,5 zł

Obiad w wersji fit – Domowe pesto z bazylii z makaronem – cena 15,55 zł 420 kcal

Składniki:
Pęczek bazylii – ok. 4 zł
25 ml oliwy z oliwek – ok. 1 zł
25 g migdałów – ok. 1,1 zł
20 g parmezanu – ok. 3 zł
ząbek czosnku – ok. 1 zł
30g naturalny izolat białka – ok. 3,25 zł
pieprz, sól – ok.0,2 zł
100 g makaronu durum – ok. 2 zł

Obiad fast food – McZestaw Big Mac (hamburger 503 kcal., frytki średnie – 330 kcal, napój – liczba kalorii w zależności od wyboru napoju), minimum 833 kcal. – cena: 17,80 zł

Czy bycie fit jest drogie? Jak widzisz po wyliczeniach, zdrowe odżywianie nie jest drogie, tylko rozsądne. Jest fit nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego portfela. Musisz tylko rozsądnie planować swoje posiłki i zapanować nad domowym budżetem. Wyjdzie to na zdrowie nie tylko Tobie, ale i Twoim finansom. Powodzenia!

Agata Brańska – redaktorka bloga iKalkulator.pl

Komentarze (4)

  1. Bycie fit nie jest drogie, ale dla niektórych potrafi. Warzywa nie są drogie, ale jak ktoś zacznie nagle kupować dziwne wyszukane produkty – będzie drogie. Sport nie jest drogi. Ale jak ktoś zacznie od razu kupować najlepszy sprzęt, drogie ubrania sportowe – okaże się drogi.

  2. Moim zdaniem gadanie, że bycie fit jest drogie to kolejna wymówka leniwych ludzi 🙂 Taka prawa. Jeśli kupujemy z głową i tak żeby nie marnować produktów to ceny są bardzo podobne do „zwykłego jedzenia”. Z drugiej strony większość fit jedzenia to właśnie zwykłe jedzenie tylko trochę inaczej podane 🙂 Oczywiście jeżeli ktoś żywi się parówkami i mielonką to będzie miał dużo tańsze zakupy ale chyba nie o to chodzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close

Zaloguj się

Close

Koszyk (0)

Koszyk jest pusty Brak produktów w koszyku