Zdrowa dieta i jadłospis 1600 kcal

zdrowa-dieta-jadlospis

Zdrowa dieta musi być oparta o zdrowy jadłospis! Mam dla Ciebie gotowy jadłospis na cały tydzień, ale także odpowiedź na powtarzające się pytanie – ile posiłków dziennie jeść? Co jeść na poszczególne posiłki, jaki powinien wyglądać posiłek potreningowy.

Ile posiłków dziennie jeść?

Wszystko zależy od Twojego stylu życia, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli chcesz schudnąć to musisz mieć ujemny bilans kaloryczny i hormony w normie, to naprawdę wystarczy. Jeśli chcesz rozpocząć odchodzanie, koniecznie sprawdź: Od czego zacząć odchudzanie?

Możesz jeść nawet 1 posiłek dziennie, bylebyś zapewniła w nim odpowiednią ilość kalorii, witamin, minerałów itp. To musi być pełnowartościowy, zdrowy posiłek. Nie jest to jednak ani zdrowe, ani mądre…

Można jeść 3 posiłki dziennie, jest to dobre przy niskim zapotrzebowaniu na energię. Co więcej jedząc 3 posiłki dziennie nie obciąża się tak organizmu ciągłym trawieniem! Należy jednak pamiętać, żeby jeść regularnie w podobnych porach dnia i odpowiednią ilość kalorii.

Ja jestem zwolenniczką 4 posiłków dziennie. To dla mnie najlepsze rozwiązanie. Będzie ono też dobre dla osób z dietą o kaloryczności od 1700 – 2500 kcal oraz osób trenujących codziennie lub 3-4 razy w tygodniu. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli Ci cieszyć się każdym posiłkiem, bez uczucia głodu pomiędzy posiłkami.

Dla osób, które mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne lub mają problemy z podjadaniem i chcą schudnąć, 5 posiłków może być idealne. Wszystko zależy od preferencji i stylu życia. Rozpoczynając drogę z odchudzaniem, czy zdrowym odżywianiem dobrze jest zacząć od 5 posiłków: 3 dużych i 2 małych w formie przekąski.

Co jeść w ciągu dnia na poszczególne posiłki?

Zakładając, że jesteś zwolenniczką 4 posiłków dziennie (to według mnie optymalna ilość!), dobrze jest rozłożyć odpowiednio makroskładniki na wszystkie posiłki. Jeśli nie wiesz jak, pomoże Ci w tym ten wpis lub moja DIETA SYSTEMOWA 🙂

Co zjeść na śniadanie białkowo-tłuszczowe?

Rozpoczynając dzień śniadaniem białkowo-tłuszczowym rozkręcisz swój metabolizm. Taka opcja jest zdrowa, sycąca i nie powoduje skoków insuliny ani znużenia, jak wysoko węglowodanowe opcje.  Zdrowe śniadanie białkowo-tłuszczowe to idealny początek dnia.

Sprawdź: Jakie i kiedy jeść zdrowe śniadania?

sniadaniabt

Co zjeść na II śniadanie?

Drugie śniadanie to idealny moment żeby zrobić sobie dobrze i zjeść coś pysznego, przede wszystkim na słodko. Stąd powstał pomysł na drugiego ebooka z pełnowartościowymi deserami bez cukru i bez glutenu! Takie pełnowartościowe desery, które można zjeść na drugie śniadanie bez wyrzutów sumienia znajdziesz na blogu w zakładce II ŚNIADANIE!

Węglowodany proste w formie świeżych owoców, koktajli, deserów owocowych i czekoladowych będą tutaj pasować najlepiej. Pierwsza połowa dnia to także dobry czas na przyjęcie suplementów witaminowych.

Pełnowartościowe desery bez cukru i bez glutenu

Co zjeść na obiad?

To nie powinno być 3-daniowe danie składające się z zupy, drugiego dania i deseru. Przejadanie się jest niezdrowe. Co więcej łączenie tego wszystkiego razem może mocno obciążyć Twój układ trawienny i skutkować zmęczeniem oraz sennością zaraz po spożyciu całego zestawu. Lepiej zjeść 2 małe obiady rozłożone w czasie, niż 1 bardzo duży. Zadbaj, żeby Twój obiad był pełnowartościowy, żeby znalazły się w nim zdrowe tłuszcze, białko i węglowodany złożone. Moje propozycje na obiady znajdziesz w zakładce OBIAD.

zdrowy obiad

Sprawdź także co jeść po treningu!

Co zjeść na kolację?

Kolacja powinna być lekka i usypiająca. Zjadając ją 1-2 godz. przed snem zapewnisz sobie spokojny, głęboki sen! W mojej kolacji nie ma białka, znajdują się w niej przede wszystkim węglowodany i trochę tłuszczu. Preferuje przede wszystkim kolacje wegetariańskie, w których jest dużo warzyw w formie pieczonej, gotowane i w formie zup krem. Uwielbiam kolację w takim wydaniu. Na moim blogu propozycje zdrowej kolacji znajdziesz w zakładce KOLACJA.

Sprawdź jak przemycić warzywa i owoce do diety niejadka!

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *