Zdrowa kolacja, sprawi że będziesz lepiej spać!

zdrowa kolacja japchae

Zdrowa kolacja to jaka kolacja? Dla mnie jedyna słuszna opcja to lekka kolacja węglowodanowa wegańska lub wegetariańska. Taka kolacja to idealne zakończenie dnia. Zjedzenie lekkiego węglowodanowego posiłku na noc poprawi jakość Twojego snu.

Dlaczego zdrowa kolacja jest ważna?

1. Dobre zakończenie Twojego dnia w formie zdrowej kolacji to postawienie kropki nad i w Twojej diecie lub planie odchudzającym! Ile to razy ulegałaś wieczornym pokusom na słodycze lub słone przekąski? Objadanie się na noc to bardzo zły nawyk, który może prowadzić do otyłości, rozregulowania pracy jelit, ciągłego rozdrażnienia, wahań nastrojów, złego samopoczucia i „wysadzonego” brzucha. Zaplanowanie zdrowej kolacji pomoże Ci wyrwać się ze złych, wieczornych nawyków.

2. Dostarczenie odpowiednich minerałów i witamin. Kolacja to ostatni moment w ciągu dnia, kiedy możesz uzupełnić braki witamin i minerałów w diecie w postaci ogranicznych składników. Ja stawiam na posiłki wegańskie i wegetariańskie obfitujące w zioła, przyprawy, warzywa i owoce wzbogacające naszą ubogą dietę!

3. Poprawa jakości snu. Kolacja może mieć bardzo duży wpływ na jakość snu. Przejadanie się, spożywanie ciężkich tłustych posiłków lub duże ilości białka mogą utrudniać zasypianie, a nawet powodować nocne bóle brzucha zakłócające sen.

Kiedy jeść kolację?

To nie prawda, że musisz zjeść ostatni posiłek do 18:00. Nie musisz trzymać się sztywno zegarka w ręku. Ważne żebyś zjadła zdrową kolację, a nie przekąski, które wcale nie są niskokaloryczne! Pamiętaj, żeby Twoja kolacja zawierała przede wszystkim lekkostrawne węglowodany i tylko odrobinę tłuszczy. Taką kolację możesz zjeść nawet pół godziny przed snem bez obawy o problemy z trawieniem czy odkładanie się tkanki tłuszczowej podczas snu.

Jak powinna wyglądać zdrowa kolacja?

W moim przypadku jest to ok. 290 kcal. Nie trzymam się jednak sztywno tych cyferek, ważniejsze są dla mnie makroskładniki: maksymalnie 0-10 g białka roślinnego (niepełnowartościowego), 40 g węglowodanów głównie prostych i około 10 g tłuszczu. Podczas przygotowania kolacji staram się pilnować ilości tłuszczu i nie przekraczac 10 gramów.

Dlaczego tylko węglowodany, czyli niekorzystne mieszanie cukrów z dużą ilością tłuszczu

Odpowiednie łączenie makroskładników ma ogromne znaczenie dla metabolizmu i trawienia składników pokarmowych. Co dzieje się w Twoim organizmie kiedy spożywasz duże ilości tłuszczu wraz z węglowodanami prostymi, czyli cukrami? Gdy mieszasz tłuszcz z cukrem bombardujesz trzustkę potrzebą wydzielania sporej ilości insuliny. Spożyty w dużej ilości tłuszcz zatrzymuje glukozę we krwi – krew staje się „tłusta” i glukozie ciężej dotrzeć do komórek. Żeby usprawnić ten proces, Twój organizm produkuje jeszcze więce insuliny! Osłabiasz przez to nadnercza, bo to one są odpowiedzialne za kontrolę trzustki w produkcji insuliny i glukagonu. A efekt jest taki, że głodzisz swoje komórki, bo nie mogą dostać w odpowiedniej ilości energii (glukozy). To najszybsza droga do insulinooporności i cukrzycy.

Dobrze jest odpowiednio zaplanować rozkład makroskładników w ciągu dnia dla Twojego zdrowia. Glikemia na czczo (poziom glukozy) powinna być około 80. Przy poziomie 90 już podejrzewamy, że jemy za tłusto lub źle łączymy makroskładniki w posiłkach. Przy cukrze 100 na czczo mamy cukrzycę, do której sami doprowadziliśmy i nie ważne, czy jesteśmy szczupli, czy otyli.

Jedyna słuszna droga zdrowego odżywiania to białkowo-tłuszczowe śniadania, pełnowartościowe desery bez cukru i bez glutenu na drugie śniadanie o określonej ilości zdrowego tłuszczu, następnie zdrowy, sycący obiad i lekka węglowodanowa kolacja.

Korzystając z platformy dietasystemowa.pl możesz ułożyć pełnowartościowy i smaczny jadłospis. Proponuję Ci:  

W każdym przepisie masz podane BWT oraz ilość porcji jaka przypada na posiłek.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *