Najważniejszy element, który pozwoli Ci zrobić świetne zdjęcie kulinarne

Nie trzeba dużo, żeby zrobić dobre zdjęcie kulinarne, wystarczy trzymać się podstawowych zasad i pamiętać o najważniejszych elementach w fotografii kulinarnej. Jaki element jest tym najważniejszym? Jest nim światło! To ono pozwala kreować nam świat fotografii. Nie ma dobrego zdjęcia bez odpowiedniego światła i nawet najpiękniejsze danie nie będzie prezentowało się dobrze, jeżeli światło będzie płaskie i bez wyrazu.

Jak dzieli się źródła światła w fotografii?

Źródła światła w fotografii kulinarnej dzielimy przede wszystkim na światło naturalne i światło sztuczne. Fotografowanie przy dobrym świetle naturalnym jest prostsze i przyjemne. Daje dużo więcej możliwości i zabawy, niż światło sztuczne. Natomiast korzystanie ze światła sztucznego wymaga dużo więcej doświadczenia i nauki.

Praca ze światłem naturalnym

Światło naturalne to najpiękniejsze światło, którym możemy się bawić, modyfikować i zmieniać, jednak przy pracy z nim jesteśmy zależni od jego dostępu w fotografowanym miejscu oraz pogody i pory roku. Najmniej tego światła mamy jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, a pogoda nie zawsze sprzyja. Robiąc zdjęcia kulinarne korzystamy z trybu manualnego aparatu, mamy wówczas kontrolę nad światłem poprzez wydłużenie czasu naświetlania i zmniejszenie przesłony. Jeżeli jest taka konieczność podnosimy ISO. Pamiętaj, że wysokie ISO psuje jakość zdjęcia, gdyż może powodować tak zwane szumy na zdjęciu.

Jak zrobić dobre zdjęcie kulinarne w pochmurny dzień?

Jeżeli za oknem jest pochmurnie i ciemno niezbędny jest statyw oraz ustawienie odpowiednich parametrów aparatu. Dla uzyskania naturalnego efektu wydłuż czas naświetlania do np. 1/15, 1/10, możesz też zmniejszyć przysłonę do f /3.5, f/3.0, f/2.8. Dobrze w takim przypadku korzystać z samowyzwalacza lub pilota do aparatu, aby wyeliminować drgania.

Praca ze światłem sztucznym

Praca ze światłem sztucznym w fotografii kulinarnej

Światło sztuczne to są oczywiście różnego rodzaju lampy ze światłem ciągłym lub błyskowym. Wystrzegaj się światła żarowego, którego używamy w domach – daje ono zazwyczaj żółte i brzydkie światło. W takim świetle ludzie, przedmioty, jedzenie wyglądają nienaturalnie. Przed rozpoczęciem fotografowania wyłącz wszystkie inne źródła światła – lampki, lampy, a korzystaj z profesjonalnych lamp fotograficznych i softboxów.

Jak modyfikować światło w fotografii?

Światło możemy modyfikować w dość prosty sposób za pomocą odległości od źródła światła, strony padania światła oraz jego kąta padania na fotografowane przedmioty. Dobrze jest także korzystać z blendy, która pomoże doświetlić drugą stronę fotografowanych przedmiotów. Białe i srebrne blendy redukują cienie, doświetlają przedmiot. Czarne blendy dodają cieni i zwiększają kontrast. Jeśli jesteś początkującym fotografem białą blendę z powodzeniem zastąpi Ci styropian lub biała kartka, a srebrną kawałek folii aluminiowej, na którym możesz poeksperymentować!

Przy mocnym świetle dziennym fajnie jest zastosować dyfuzor od strony padającego światła, co pozwoli go rozproszyć i zmiękczyć. Nie trzeba do tego specjalnych akcesoriów, wystarczy biała firanka.

Światło miękkie, rozproszone i światło twarde

Światło miękkie, rozproszone i światło twarde - zdjęcie kulinarne

Miękkie światło jest zawsze dobre do pracy, szczególnie na sam początek przy zdjęciach kulinarnych. Znajdziesz je w lekko pochmurny dzień lub w godzinach porannych od strony południowo-zachodniej przy oknie. To światło jest delikatne bez kontrastowych cieni – maluje je na fotografii bardzo delikatnie lub nie powoduje ich wcale. Dzięki niemu zdjęcie jest lekkie i przyjemne dla oka, a kolory naturalne, jasne.

Światło twarde daje mocne i kontrastowe cienie, fotografowany obiekt jest dokładnie zarysowany. Praca z twardym światłem ma określony charakter, stąd nie nadaje się do fotografowania wszystkiego i każdej potrawy, ale umiejętne wykorzystanie go nadaje zdjęciu artystyczny wyraz. Pięknie maluje napięcie na zdjęciu, przede wszystkim dobrze współgra ze szkłem.

Skąd powinno padać światło na zdjęciu kulinarnym?

Jeśli robisz zdjęcie kulinarne w domu lub restauracji zacznij od analizy światła! Obserwuj je jak pada rano, w południe, popołudniu. Jeśli szukasz odpowiedniego światła w domu, zobacz jak wygląda w różnych pomieszczeniach. Jak układa się na przedmiotach? O której godzinie wygląda najkorzystniej? Obserwowanie światła, szczególnie na początku powinno stać się Twoją drugą naturą, dopóki nie znajdziesz odpowiedniego miejsca i nie przetestujesz wszystkich możliwych opcji!

Światło boczne

Światło boczne pada z lewej lub prawej strony fotografowanego obiektu. Jest to najprostsze i najczęściej wykorzystywane światło w fotografii kulinarnej. Można powiedzieć, że jest jednym z najnaturalniejszych i najłatwiejszych rodzajów światła. Polecane szczególnie dla początkujących.

Światło tylne

To wyjątkowe światło. Nadaje potrawie świetlistości, lekkości i świeżości. Światło znajduje się
naprzeciwko osoby fotografującej. Przepięknie podkreśla strukturę dania, buduje niepowtarzalny klimat i głębie na zdjęciu. Zarysowuje szczegóły, a także rozjaśnia elementy. Kiedy światło pada z tyłu, przestrzeń negatywna jest rozjaśniona, lekka. Co sprawdzi się w takim świetle?
– napoje, przezroczyste szkło
– sałatki
– śniadania
– elementy, przez które ładnie będzie prześwitywać światło np. zioła

Światło przednie

W fotografii kulinarnej od razu możesz zapomnieć, że takie światło istnieje! Światło pada zza pleców fotografa. Jeśli w ogóle uda się zrobić dobre zdjęcie to wychodzi ono płaskie, bez wyrazu, a z reguły po prostu jest niedoświetlone.

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *