W jaki sposób odpowiednie makro w diecie może zmienić Twoją sylwetkę i samopoczucie

odpowiednie makro w diecie

Podstawą zdrowego życia jest zdrowa dieta, jednak nie wystarczy ograniczyć się do wyboru zdrowych produktów! To odpowiednie makro w diecie może zmienić Twoją sylwetkę i poprawić samopoczucie, dzięki lepszemu trawieniu posiłków, widocznemu spadkowi wagi i ogólnemu polepszeniu skóry, włosów, a nawet paznokci.

Co to znaczy makro w diecie?

Makro to skrót od słowa makroskładniki, czyli białek, tłuszczy i węglowodanów. Nasza dieta składa się makroskładników zawartych w produktach, witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Żeby można było mówić o diecie pełnowartościowej musimy zapewnić w naszych posiłkach odpowiednią ilość kalorii, makroskładników, minerałów i witamin.

Sprawdź najważniejsze informacje o makroskładniki w diecie:

Dlaczego makroskładniki są ważniejsze niż kaloryczność?

Kaloryczność to za mało, bo kaloria, kalorii nie równa! To dostarczenie odpowiednich makroskładniki w diecie pozwoli Ci zapewnić wszystko co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Każdy makroskładnik – węglowodany, białka i tłuszcze pełnią inną rolę w naszym organizmie. Pominięcie, jednego z tych makroskładników w diecie da o sobie znać prędzej lub później w postaci problemów zdrowotnych!

Zobacz wpis: Mały błąd, który pozbawił mnie połowy włosów

Dlaczego musisz mieć odpowiednie makro w diecie ?

Musisz wiedzieć jak ważne jest odpowiednie łączenie makroskładników w diecie! Przede wszystkim ma to ogromne znaczenie dla metabolizmu i trawienia składników pokarmowych. Przykładowo, gdy mieszasz bardzo duże ilości tłuszczu z cukrem, bombardujesz trzustkę potrzebą wydzielania insuliny. Spożyty w nadmiarze tłuszcz zatrzymuje glukozę we krwi, bo mówiąc prosto – krew staje się „tłusta” i glukozie ciężej dotrzeć do komórek. Żeby usprawnić ten proces, Twój organizm produkuje jeszcze więcej insuliny! Osłabiasz przez to nadnercza, bo to one są odpowiedzialne za kontrolę trzustki w produkcji insuliny i glukagonu. A efekt jest taki, że głodzisz swoje komórki, bo nie mogą dostać w odpowiedniej ilości energii (glukozy). To najszybsza droga do insulinooporności i cukrzycy.

Co więcej śniadanie o odpowienim makro ma ogromne znaczenia dla samopoczucia w pierwszej połowie Twojego dnia i wpływ na dalszy jego przebieg. Jeśli po spożyciu owsianki lub śniadania obfitego w węglowodany proste czujesz się senna, zmęczona i nic Ci się nie chce to znak, że powinnaś zmienić rozkład makroskładników w swoim śniadaniu.

Zobacz wpis: Śniadania białkowo-tłuszczowe, dlaczego warto?

Natomiast zakończenie dnia w formie zdrowej, węglowodanowej kolacji to postawienie kropki nad i w Twojej diecie lub planie odchudzającym! Ile to razy ulegałaś wieczornym pokusom na słodycze lub słone przekąski? Objadanie się na noc (i nie tylko) to bardzo zły nawyk, który może prowadzić do otyłości, rozregulowania pracy jelit, ciągłego rozdrażnienia, wahań nastrojów, złego samopoczucia i „wysadzonego” brzucha. Wybór lekkiej węglowodanowej kolacji bez białka poprawi jakość Twojego snu i nie obciąży Twojego żołądka.

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania:

  • odpowiednie nawadnianie organizmu,
  • eliminacja produktów wysokoprzetworzonych,
  • regularność posiłków,
  • odpowiednie proporcje makroskładników w posiłku,
  • spożywanie odpowiedniej, nie za dużej ilości warzyw i owoców,
  • unikanie warzyw wzdymających,
  • spożywanie owoców w pełnowartościowym posiłku o ograniczonej ilości,
  • nie łączenie produktów wysokobiałkowych z produktami skrobiowymi,
  • spożywanie posiłków bez ich popijania w trakcie.

Zaplanowanie zdrowej diety i odpowiednie makro może zmienić Twoją sylwetkę i samopoczucie już w pierwszych tygodniach stosowania prawidłowych zasad łączenia makro w posiłkach w ciągu dnia, co więcej pomoże Ci wyrwać się ze złych nawyków żywieniowych. Jeśli chcesz w końcu przestać się martwić o to co masz zjeść napisz do mnie i dowiedz się jak to zrobić!

Powiązane posty

Jak rozłożyć makro na posiłki?

Rozkład makro w diecie określa, jaki procent całkowitej liczby kalorii pochodzi z każdego z grupy makroskładników, czyli węglowodanów, tłuszczy i białka. Zrównoważone spożycie makroskładników jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *